Büyük Zaferin 100. Yılı

22 Nisan 2015

İtilaf Devletleri (İngilizler ve Fransızlar), Rus Çarı II. Nicola’nın Bolşevikler karşısında yardıma ihtiyaç duyması ile birlikte Rusya’ya yardım göndermek için Çanakkale Boğazı’nı kullanmak istediler. Ancak henüz “Mehmetçik” ismini duymamışlardı.

Edirne’den Kars’a, Sinop’tan Hatay’a eşsiz güzellikler barındıran Anadolu toprakları farklı örf ve adetleri içinde barındırır, her birini özenle korur. Bu topraklar ezelden beri çok zorlu mücadelelere tanıklık ederek tarihin tozlu sayfalarında kendine yer bulmuştur. Her karışında kan kokusu vardır Anadolu’nun. Konumu itibariyle dünya coğrafyasının en kıymetli yeridir. Türk merhameti, memleketin üstüne kara bulut gibi çöken düşman orduları tarafından türlü kahpeliklerde suistimal edilmiştir ve suistimal edilmeye devam etmektedir. Düşmanın Anadolu topraklarına ayak bastıklarında işgalin kolay olacağını düşünmeleri de bu merhametten ötürüdür. Kahraman Türk askerinin, yaraladığı düşman askerini açık hedef olmayı göze alarak sırtlayıp cephe gerisine götürmesinden daha büyük bir merhamet olabilir mi? Yeni savaştan çıkmış, yorgun ve bitap halde kazandığımız bu zaferin bizde yarattığı hüzünün sebebi ise hiç şüphesiz, kahraman Türk askerinin bu zaferi kazanırken ne fedakarlıklar yaptığını bilmemizdir. Türk, Kürt, Alevi, Çerkes…  Hepsi omuz omuza mermi sıktı. Mermisi biten herkes “allah allah” nidalarıyla düşmanın üstüne sürdü bedenini. Bir çoğunun mezarı bile olmadı.

Dünyanın en kahraman birliği 57. Alay… Yarbay Hüseyin Avni Bey, Yarbay Elbistanlı Şevki Bey, Binbaşı Ömer Fevzi, Üsteğmenler, Teğmenler… 49 subay, 3480 er ve erbaş… Ve en sonunda rütbeli kalmadığı için en rütbeli asker olarak şehit düşen 57. Alay’ın imamı Konyalı Hasan Fehmi Bey…

253.000 kadın, erkek, yaşlı, çocuk…

Geri dönmeyi bir an olsun düşünmeden cepheye koşan isimsiz kahramanların eseridir bu zafer. Dünyanın en güçlü ordularına, devletlerine ders niteliğindedir. Kanla sulanıp, şehitlerle var olan Türk topraklarının mermi ve toplarla alınamayacağını tüm dünyaya kanıtlandığı yerdir Çanakkale. Ve yine isimsiz kahramanlarımız sayesinde Anadolu’da Türk milletinin varlığının korunması sağlanmıştır. Unutmamalıdır ki; Mustafa Kemal bizi yok etmek için gelen askerleri de bağrına basıp, onlar da bizim şehitlerimizdir diyerek eşi olmayan bir lider olduğunu burada kanıtlamıştır. Düşmana insanlığı öğrettiğimiz yerdir Çanakkale. Dünya’nın dengesini değiştirerek Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan getirilen askerleri Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı cephelerinde hezimete uğrattığımız zaferdir Çanakkale Zaferi.

Ne Mutlu Türküm Diyene!

2 comments

  1. Comment by Sunshine

    Sunshine Reply 22 Nisan 2015 at 21:21

    Ellerine, kalbine, düşüncelerine sağlık. Çok güzel ve özel olmuş.

  2. Comment by Elif Sinemis

    Elif Sinemis Reply 23 Nisan 2015 at 20:58

    Harika bir yazı. Yüreğine sağlık..

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir