7 GR Coffee

8 Mayıs 2015

Dünyada petrolden sonra en büyük ticaret alanına sahip bir ürün kahve. Her gün en az 3-4 kez bünyeme kattığım, onsuz uyanamadığım ve özellikle bu mevsimde deniz kenarında, hafif rüzgar ve Eddie Vedder eşliğinde fevkalade huzur bulduğum çok güzel bir şey 🙂

Küresel sermayenin simgesi haline gelmiş, saçmasapan kahvelerin sunulduğu mekanlarda bulunmaktan hoşlanıyorsanız bu yazı size göre değil. Hani şu “gırande makiyato” ‘nun 4 saatte içildiği, yer bildirimi yapılan uygulamalardan insanların birbirine yürüdüğü, aşure tadındaki kahvelere gereksiz paraların ödendiği mekanlar. Isırılmış elma logolu bilgisayarıyla gün boyu “çalışan” insanları unuttum, pardon.

7 gr, 2013 Eylül’ün sonlarında İstanbul’da faaliyet göstermeye başlayan bir kafe. Hayal kurup gaza gelen Zafer ve Zeynep Büyükküpçü çiftinin, gayet güzel işlerde çalışırken istifayı basıp 20 metrekarelik ufacık bir dükkan tutmasıyla başlamış bu yolculuk. Kahveyi kendileri kavurup, hiçbir kimyasal veya şurup katmadan sunuyorlar müşteriye. Birçok mecra tarafından 2014’ün en iyi kafeleri arasında gösterilmiş bir mekandan bahsediyorum. Her parçası el emeği ile hazırlanmış, kaktüslerle kaplı, Kafkaokur‘un tüm sayılarına ulaşabileceğiniz ve Postkolik‘i Antalya’da bulabileceğiniz tek mekan 7 gr. Siparişiniz “nasıl bir kahve içmek istersiniz?” sorusu ile alınıyor ve bu esnada içtiğinizin kahve hakkında edinmek istediğiniz tüm bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Beyoğlu, Çukurcuma’da bir süre faaliyet gösterdikten sonra kahve kültürünü değiştirmeye yönelik bu oluşumu Antalya’ya taşımaya karar veriyor Büyükküpçü çifti. 7 gr.’ın işletme ve baristalığını asıl mesleği fotoğrafçılık olan Merve Orhun ve babası Yücel Orhun’a bırakıp Antalya’ya yerleşiyorlar. Gerçek kahvenin ne olduğunu insanlara göstermekte kararlılar. Bir sosyal dayanışma örneği olan ve İtalya’da yokluk zamanlarında başladığı öngörülen “askıda kahve” uygulamasını Antalya’da da yakın zamanda hayata geçirecekler. İhtiyacı olan içsin diye kahve parasının başkası tarafından ödendiği ve ihtiyaç sahibinin “askıdan kahve” isteyerek kahve içtiği bir dayanışma. Çok mantıklı! Antalya’da sunacakları yeni hizmetlerden biri de “Nitro Brew”. Yani soğuk fıçı kahve. Bira gibi fıçıdan doldurulan, Cold Drip methoduyla sıcak su temas etmeden hazırlanıp, soğuk servis edilen ve litresinin 12 saat demlendiği bir kahve.

Zafer 150 çeşit kahve yapabiliyor. Bu benim için bir şehir efsanesi şimdilik. Çünkü henüz 12 farklı kahve içebildim. 150 çeşidin hepsini içmeden inanmam buna. Şaka bi yana “Warning: World’s Strongest Coffee” uyarısına sahip ve kurukafa ambalajlı bir kahve var ki akıllara zarar. Death Wish… Gerçekten sert bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız tam size göre!

 

1 comment

  1. Comment by Bekir Sahin

    Bekir Sahin Reply 9 Mayıs 2015 at 15:47

    7 gr., üzerimize yapışmış kahve kültürsüzlüğünü yok etmek için doğmuş bir oluşum kesinlikle. deathwish !!!

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir